Posted on

Моринга извозник и приватна етикета Моринга Производство

Моринга извозник и приватна етикета Моринга Производство

Дали сакате да направите свој производ Moringa?

Добри вести! Можеме да произведуваме готови производи моринга користејќи го вашиот сопствен бренд / приватна етикета моринга / производи со бела етикета на Moringa Oleifera

Целиот производствен процес препуштете ни го нам, само ја добивате финалната готова пакувана роба под вашиот бренд.

Многу погоден за B2C компании, супермаркети, хотели и кафулиња, сопственици на синџири ресторани, трговски компании итн.

Моринга извозник

Нашата Ccmpany е водечки производител, снабдувач и извозник на органски лист во прав Моринга, семиња Моринга и масло од Моринга.

Ние сме интегрирана компанија Моринга која се занимава со управување со фармите на Моринга до производство на асортиман на производи на Моринга со додадена вредност.

Извезуваме органски лист во прав Моринга во повеќе од 20 земји во светот.

Повеќето од водечките нутрацевтски брендови го користеа прав од листовите Our Moringa во нивните формулации.

Нашите фарми и фабрика Моринга се наоѓаат во провинцијата Западна Нуса Тенгара во Индонезија, со милји подалеку од сообраќајниот метеж и загадувачките индустрии.

Работиме со стотици мали фармери и формиравме општество за фер трговија за да ја одгледуваме светската најквалитетна Моринга во тропската клима. Имаме целосен транспарентен синџир на снабдување.

Сите наши производи може да се проследат до фармата од каде што потекнуваат. Ние нудиме најквалитетни органски производи Моринга директно од изворот.
Моринга Олеифера

Иако мали по големина, листовите Моринга имаат многу важни здравствени придобивки. Всушност, научниците го нарекуваат магично дрво (Miracle Tree). Листовите на морингата се овални во форма и мали по големина уредно наредени на дршка, обично варени како зеленчук за лекување. Истражувањето за ефикасноста на листовите Моринга е започнато од 1980 година, на листовите, потоа кората, плодот и семките.

Светската здравствена организација СЗО препорачува на децата и доенчињата во повој да го консумираат, поради придобивките од големата содржина на листовите Моринга, кои содржат: три пати повеќе калиум од бананите, четири пати повеќе калциум од млекото, седум пати повеќе витамин Ц од портокалите, четири пати повеќе витамин А од морковот, двапати повеќе протеини од млекото.

Организацијата на СЗО го нарече дрвото Моринга како чудо дрво, откако ги откри важните придобивки од листовите Моринга. En.wikipedia.org Повеќе од 1.300 студии, написи и извештаи ги објаснија придобивките од Moringa и неговите лековити способности, кои се важни за справување со појава на болести и проблеми со неухранетост. Истражувањата покажуваат дека речиси секој дел од растението Моринга има важни својства, кои можат да се искористат на неколку начини.

Придобивките од листовите Моринга.

Одржувајте тежина.

Важното нешто што не треба да се заборави е да го одржувате телото во рамнотежа со неговата тежина. Студиите спроведени од експерти покажаа дека чајот Моринга помага во справувањето со дигестивните проблеми чии придобивки се стимулирање на метаболизмот на телото за оптимално согорување на калории.

Чајот направен од листовите Моринга содржи високи полифеноли, кои делуваат како антиоксиданти. Придобивките од антиоксидансите за детоксикација на токсините во телото и зајакнување на имунолошкиот систем.

Отстранете ги дамките од лицето.

Едноставната состојка, земете неколку млади листови Моринга, изгмечете ги додека не се фини, па употребете ја како прашок (или може да се измеша и со прав), што во некои земји екстрактот од Моринга се користел како суровина за правење козметика за кожата. Деловите од растението Моринга кои се широко користени за кожата се кората, листовите, цветовите и семките.

Листовите на морингата содржат хранливи материи како калциум и минерали како бакар, железо, цинк (цинк), магнезиум, силициум диоксид и манган. Листовите на морингата можат да бидат и природен навлажнувач, имаат употреба за отстранување на мртвите клетки од кожата и чистење на кожата.

Листовите на морингата содржат повеќе од 30 антиоксиданси кои се корисни за здравјето на кожата. Листовите на Моринга се богати со минерали и амино киселини кои можат да помогнат во производството на колаген и протеинот кератин, кој е важен за здравјето на сите ткива на кожата во телото.

Постојат неколку познати марки на козметички производи кои го користат маслото Моринга како суровина за своите производи. Особено производи за нега на кожата како што се креми против стареење, креми против брчки, масла за ароматерапија, пени за лице, лосиони, креми за осветлување и дезодоранси.

Придобивките од ова растение Моринга се незаменливи за здравјето и убавината на кожата, почнувајќи од листовите Моринга, маслото од Моринга до цвеќињата Моринга. Цветовите Моринга често се користат како суровини за козметика и парфеми, колони, масла за коса и масла за ароматерапија. Цветовите Моринга содржат висока олеинска киселина, многу добро рафинирано во масло. Може да се потпрете на маслото од цветот Моринга за да ја апсорбира и задржи аромата.

Користење на листовите Моринга за убавина.

Како? прво направете паста од листовите Моринга. Изберете ги листовите Моринга кои се уште се зелени и свежи, одвоени од гранките. Изматете ги листовите Моринга со пире со додавање само малку вода (така што листовите Моринга ќе направат паста). Потоа, употребена како маска, пастата од листот Моринга може да се чува 3 дена во фрижидер.

Листовите Моринга обезбедуваат исхрана за мајките и децата што дојат.

Развојот на придобивките од растенијата Моринга во Индонезија е релативно доцна во споредба со странство. Сепак, се уште постои можност да се развие за домашен и извозен пазарен удел. Постои голем потенцијал за развој на пазарот за придобивките од растенијата Моринга за подобрување на исхраната кај мајките и децата што дојат.

Листовите на морингата содржат протеини, железо и витамин Ц. Покрај тоа, има и флавоноидни елементи чии придобивки се да им помогнат на мајките што дојат да произведуваат повеќе мајчино млеко. Содржината на протеини прави квалитетно мајчино млеко.

Високата содржина на железо, која е 25 пати поголема од спанаќот, се препорачува да ја консумираат мајките по породувањето, каде што жените со менструација генерално губат многу железо. За деца може да се конзумира уште од бебе, поточно бебиња над шест месеци. Бремените жени треба да избегнуваат конзумирање на листовите Моринга за време на бременоста, особено во првиот триместар.

Здрави очи.

Листовите на морингата имаат висока содржина на витамин А кој е многу добар за очите. Конзумирањето на листовите Моринга е корисно за органите на очите да бидат секогаш во здрава и чиста состојба.

Листовите Моринга може да се користат за лекување на очни болести, може да се јадат директно (откако ќе се исчистат листовите). Листовите Моринга имаат многу хранлива содржина, од кои едната е витамин А и калциум.

Содржината на витамин А во листовите Моринга е корисна за заштита на здравјето на очите, без разлика дали почнува да го намалува ризикот од плус, минус, цилиндрични и катаракта очи. Лисјата од моринга се исто така добри кога ги консумираат пациентите со дијабетес и се корисни за чистење на нивните очи.

Антиоксидантни и антиинфламаторни соединенија.

Според извештајот објавен во Asia Pacific Journal of Cancer Prevention, листовите на Moringa содржат мешавина од есенцијални амино киселини, каротеноидни фитонутриенти, антиоксиданси како што е кверцетинот и природни антибактериски соединенија кои делуваат како антиинфламаторни лекови.

Листовите на Моринга имаат неколку соединенија против стареење кои можат да ги намалат ефектите од оксидативниот стрес и воспалението. Придобивките се сè пооптимални со присуството на полифенолни соединенија, витамин Ц, бета-каротен, кверцетин и хлорогена киселина, овие соединенија се поврзани со намален ризик за хронични болести, како што се рак на желудникот, белите дробови, дебелото црево, дијабетесот, хипертензијата и болест на очите поради фактори на ризик. возраста.

Одржувајте го здравјето на бубрезите.

Консумирањето здрава храна автоматски им помага на бубрезите да работат оптимално (функционираат), во спротивно нездравата храна (од која едната е храната со висока содржина на масти) ќе се акумулира во бубрезите и ќе предизвика здравствени проблеми. Конзумирањето на листовите Моринга, автоматски помага во обновувањето на здравјето на бубрезите кое и онака е во лоша состојба.

Ги успорува ефектите од стареењето.

Студијата од 2014 година објавена во Журналот за наука и технологија за храна ги тестираше придобивките од Моринга. Знаејќи за нивоата на вредни антиоксидантни ензими, истражувачите сакаа да истражат дали листовите на Моринга можат да помогнат во забавување на ефектите од стареењето, со користење на природни билни антиоксиданти, кои се способни да ги балансираат хормоните природно.

Студијата опфатила деведесет жени во постменопауза на возраст меѓу 45-60 години, поделени во три групи, на кои им биле давани различни нивоа на суплементација. Резултатите покажаа дека суплементацијата со Моринга и спанаќ доведе до значително зголемување на антиоксидантните соединенија, кои играат важна улога во забавувањето на ефектите од стареењето.

Лекување на ревматизам Листовите на Моринга може да се користат за лекување на ревматизам.

Употребата на листовите Моринга во третман на ревматизам за намалување на болките во зглобовите и намалување на таложењето на урична киселина во зглобовите, што е многу важно за надминување на проблемот со ревматизам или гихт. Придобивките од овој лист Моринга може да се користат за ревматизам, болки, болки итн.

Спречете срцеви заболувања.

Лабораториска студија за животни објавена во изданието на „Journal of Medicinal Food“ од февруари 2009 година покажа дека листовите на Моринга го спречуваат оштетувањето на срцето и обезбедуваат антиоксидантни придобивки. Во студијата, дозирањето од 200 милиграми на килограм телесна тежина дневно во текот на 30 дена резултирало со пониски нивоа на оксидирани липиди и го заштитило срцевото ткиво од структурно оштетување. Истражувачите заклучија дека листовите Моринга даваат значителни придобивки за здравјето на срцето. Сè уште се потребни дополнителни истражувања за да се зајакнат овие наоди.

Листовите Моринга обезбедуваат исхрана за мајките и децата што дојат.

Развојот на придобивките од растенијата Моринга во Индонезија е релативно доцна во споредба со странство. Сепак, се уште постои можност да се развие за домашен и извозен пазарен удел. Постои голем потенцијал за развој на пазарот за придобивките од растенијата Моринга за подобрување на исхраната кај мајките и децата што дојат.

Листовите на морингата содржат протеини, железо и витамин Ц. Покрај тоа, има и флавоноидни елементи чии придобивки се да им помогнат на мајките што дојат да произведуваат повеќе мајчино млеко. Содржината на протеини прави квалитетно мајчино млеко.

Високата содржина на железо, која е 25 пати поголема од спанаќот, се препорачува да ја консумираат мајките по породувањето, каде што жените со менструација генерално губат многу железо. За деца може да се конзумира уште од бебе, поточно бебиња над шест месеци. Бремените жени треба да избегнуваат конзумирање на листовите Моринга за време на бременоста, особено во првиот триместар.

Здрави очи.

Листовите на морингата имаат висока содржина на витамин А кој е многу добар за очите. Конзумирањето на листовите Моринга е корисно за органите на очите да бидат секогаш во здрава и чиста состојба.

Листовите Моринга може да се користат за лекување на очни болести, може да се јадат директно (откако ќе се исчистат листовите). Листовите Моринга имаат многу хранлива содржина, од кои едната е витамин А и калциум.

Содржината на витамин А во листовите Моринга е корисна за заштита на здравјето на очите, без разлика дали почнува да го намалува ризикот од плус, минус, цилиндрични и катаракта очи. Лисјата од моринга се исто така добри кога ги консумираат пациентите со дијабетес и се корисни за чистење на нивните очи.

Антиоксидантни и антиинфламаторни соединенија.

Според извештајот објавен во Asia Pacific Journal of Cancer Prevention, листовите на Moringa содржат мешавина од есенцијални амино киселини, каротеноидни фитонутриенти, антиоксиданси како што е кверцетинот и природни антибактериски соединенија кои делуваат како антиинфламаторни лекови.

Листовите на Моринга имаат неколку соединенија против стареење кои можат да ги намалат ефектите од оксидативниот стрес и воспалението. Придобивките се сè пооптимални со присуството на полифенолни соединенија, витамин Ц, бета-каротен, кверцетин и хлорогена киселина, овие соединенија се поврзани со намален ризик за хронични болести, како што се рак на желудникот, белите дробови, дебелото црево, дијабетесот, хипертензијата и болест на очите поради фактори на ризик. возраста.

Одржувајте го здравјето на бубрезите.

Консумирањето здрава храна автоматски им помага на бубрезите да работат оптимално (функционираат), во спротивно нездравата храна (од која едната е храната со висока содржина на масти) ќе се акумулира во бубрезите и ќе предизвика здравствени проблеми. Конзумирањето на листовите Моринга, автоматски помага во обновувањето на здравјето на бубрезите кое и онака е во лоша состојба.

Ги успорува ефектите од стареењето.

Студијата од 2014 година објавена во Журналот за наука и технологија за храна ги тестираше придобивките од Моринга. Знаејќи за нивоата на вредни антиоксидантни ензими, истражувачите сакаа да истражат дали листовите на Моринга можат да помогнат во забавување на ефектите од стареењето, со користење на природни билни антиоксиданти, кои се способни да ги балансираат хормоните природно.

Студијата опфатила деведесет жени во постменопауза на возраст меѓу 45-60 години, поделени во три групи, на кои им биле давани различни нивоа на суплементација. Резултатите покажаа дека суплементацијата со Моринга и спанаќ доведе до значително зголемување на антиоксидантните соединенија, кои играат важна улога во забавувањето на ефектите од стареењето.

Придобивките од листовите Моринга за жените.

За жените, потрошувачката на листовите Моринга можеби не е нова работа. Се верува дека листовите Моринга се добри за одржување на здравјето на женските репродуктивни органи. Но, излегува дека придобивките од листовите Моринга за жените се многу. Овие придобивки вклучуваат;

Спречување на анемија кај бремени жени.

Анемијата е ризична болест за бремени жени. Бидејќи нивото на крвта во телото на бремените жени е потребно за одржување на здравјето на нив и на децата што ги носат. Покрај тоа, анемијата е исто така опасна за време на процесот на породување. За да се надмине опасноста од анемија кај трудниците, едно решение може да биде консумирањето на листовите Моринга. Листовите Моринга имаат способност да го зголемат хемоглобинот за да може да се спречи ризикот од анемија.

Спречување на ризикот од компликации кај бремени жени.

Компликациите за време на бременоста може да се случат секому. За да се спречи тоа, трудниците треба да консумираат здрава храна која е богата со хранливи материи и витамини. Листовите Моринга можат да бидат здрав избор на храна за трудниците. бидејќи овој лист има многу хранливи материи и минерали потребни за време на бременоста.

Зголемете го производството на мајчино млеко.

Потребно е мајчино или мајчино млеко бидејќи по раѓањето на бебето, главната конзумација на храна доаѓа од мајчиното млеко. За жал, не сите жени можат да произведуваат мајчино млеко веднаш по породувањето, понекогаш е потребно прво засилување за да може да излезе млекото.

Листовите Моринга го имаат истиот галактогогичен ефект како и листовите катук. Овој ефект може да го зголеми производството на мајчиното млеко. Со обилно количество мајчино млеко може да се задоволат нутритивните потреби на бебето.

Зголемете ги антиоксидансите по менопаузата.

Нивото на антиоксиданси кај жените всушност може да се намали поради намаленото производство на хормонот естроген. За зголемување на овие антиоксиданси, се препорачува да се консумираат листовите Моринга во форма на каша. Се верува дека листовите моринга ги зголемуваат антиоксидансите кои се важни за одржување на здраво тело.

Како правилно да се обработат листовите Моринга

За да се задржат придобивките од листовите Моринга, тогаш мора да знаете како да ги обработите. Постојат неколку начини за правилно одгледување на листовите Моринга, како што се следниве:

Преработена во чај.

Да се ​​обработат листовите Моринга на овој начин. Мора да бидете сигурни дека листовите Моринга се суви. После тоа, ставете ги листовите Моринга во чаша и варете ги како да правите чај. Можете исто така да додадете шеќер или мед за да додадете вкус.

Варени.

Овој метод е најчестиот метод. Но, на овој начин може да се користат сите делови од листовите Моринга. Зовриената вода може да се пие, а сварените листови да се користат како салата.

Зеленчук.

Зеленчукот од листот Моринга, исто така, излегува дека е не само вкусен, туку и богат со придобивки. Листовите од моринга може да се направат чист зеленчук со додавање на слатка пченка и некои зачини кои ќе го направат вкусот побогат.

Дали сакате да направите свој производ Moringa?

Добри вести! Можеме да произведуваме готови производи Moringa користејќи го вашиот сопствен бренд / приватна етикета Moringa / производи со бела ознака на производот Moringa Oleifera – Контактирајте не преку телефон / whatsapp: +62-877-5801-6000