Posted on

גיאולוגיה של פומיס אינדונזי

פומיס או פומיס הוא סוג של סלע שצבעו בהיר, מכיל קצף עשוי בועות עם קירות זכוכית, ולרוב מכונה זכוכית וולקנית סיליקט.

סלעים אלו נוצרים על ידי מאגמה חומצית על ידי פעולת התפרצויות געשיות המפליטות חומר לאוויר; לאחר מכן עוברים הובלה אופקית ומצטברים כסלע פירוקלסטי.

לפמיס תכונות ורסיקולריות גבוהות, מכיל מספר רב של תאים (מבנה סלולרי) עקב התרחבות קצף הגז הטבעי הכלול בו, והוא נמצא בדרך כלל כחומר רופף או שברים בברקיה געשית. בעוד המינרלים הכלולים בפומיס הם פלדספאר, קוורץ, אובסידיאן, קריסטובליט וטרידימיט.

פומיס מתרחש כאשר מאגמה חומצית עולה אל פני השטח ולפתע באה במגע עם אוויר חיצוני. לקצף זכוכית טבעי עם/גז הכלול בתוכו יש הזדמנות לברוח והמאגמה קופאת לפתע, פומיס קיים בדרך כלל כשברים שנפלטים במהלך התפרצויות געשיות בגודל החל מחצץ ועד סלעים.

פומיס מופיע בדרך כלל כהמסה או נגר, חומר רופף או שברים בברקיות געשיות.

ניתן לייצר פומיס גם על ידי חימום אובסידיאן, כך שהגז יברח. חימום שבוצע על אובסידיאן מקרקטואה, הטמפרטורה הנדרשת להמרת אובסידיאן לפמיס הייתה 880oC בממוצע. המשקל הסגולי של אובסידיאן שהיה במקור 2.36 ירד ל-0.416 לאחר הטיפול, ולכן הוא צף במים. לאבן ספוג זו תכונות הידראוליות.

פומיס הוא מרקם לבן עד אפור, צהבהב עד אדום, שלפוחית ​​עם גודל פתח, המשתנה ביחס זה לזה או לא למבנה חרוך עם פתחים מכוונים.

לפעמים החור מתמלא בזאוליט/קלציט. אבן זו עמידה בפני טל קפוא (כפור), לא כל כך היגרוסקופית (מוצצת מים). בעל תכונות העברת חום נמוכות. חוזק לחץ בין 30 – 20 ק”ג/סמ”ר. ההרכב העיקרי של מינרלים סיליקטים אמורפיים.

בהתבסס על אופן היווצרות (דיפוזיציה), התפלגות גודל החלקיקים (פרגמנט) וחומר המקור, מרבצי ספוג מסווגים כדלקמן:

תת אזור
תת מימי

ארדנטה חדשה; כלומר, משקעים שנוצרים על ידי יציאה אופקית של גזים בלבה, וכתוצאה מכך תערובת של שברים בגדלים שונים בצורת מטריצה.
תוצאה של הפקדה מחדש (הפקדה מחדש)

מהמטמורפוזה, רק באזורים שהם געשיים יחסית יהיו מרבצי ספוג חסכוניים. הגיל הגיאולוגי של מרבצים אלה הוא בין שלישוני להווה. הרי געש שהיו פעילים בעידן גיאולוגי זה כללו את שולי האוקיינוס ​​השקט ואת השביל המוביל מהים התיכון להרי ההימלאיה ולאחר מכן למזרח הודו.

סלעים הדומים לפומיס אחרים הם פומיסיט ואפר געשי. לפומיסיט אותו הרכב כימי, מקור היווצרות ומבנה זכוכית כמו פומיס. ההבדל הוא רק בגודל החלקיקים, שקוטרו קטן מ-16 אינץ’. הפומיס נמצא קרוב יחסית למקום מוצאו, בעוד שהפומיס הועבר ברוח למרחק ניכר, והושקע בצורה של הצטברות אפר בגודל דק או כמשקע טוף.

לגל הגעש יש שברי שלפוחית ​​אדמדמים עד שחורים, שהושקעו במהלך התפרצות הסלע הבזלתי מהתפרצויות געשיות. רוב מרבצי האגף נמצאים כשברי מצעים חרוטיים בקוטר של 1 אינץ’ ועד כמה סנטימטרים.

פוטנציאל של פומיס אינדונזי

באינדונזיה, נוכחות פומיס קשורה תמיד לסדרה של הרי געש רבעוני עד שלישוני. תפוצתו מכסה את אזורי סרנג וסוקאבומי (מערב ג’אווה), האי לומבוק (NTB) והאי טרנטה (Maluku).

הפוטנציאל למרבצי ספוג שיש להם משמעות כלכלית ועתודות גדולות מאוד נמצאים באי לומבוק, מערב נוסה טנגרה, האי טרנטה, מאלוקו. כמות הרזרבות הנמדדות באזור מוערכת ביותר מ-10 מיליון טון. באזור לומבוק מבוצע ניצול פומיס מלפני חמש שנים, בעוד שבטרנטה הניצול בוצע רק ב-1991.